Instalacja systemu Wordpress nie jest skomplikowana. Dzięki naszej poradzie własny serwis będzie mógł stworzyć ktoś bardzo początkujący w tworzeniu stron internetowych.

Zanim zacznie się właściwa instalacja należy się upewnić, że serwer na którym chcemy mieć swoją stronę spełnia wymagania Wordpress, czyli PHP 4.3 lub wyższa, MySQL 4.0 lub wyższa.

Jeśli już upewniliśmy się, że na naszym serwerze będzie działa Wordpress możemy przejść do instalacji.

Krok pierwszy to pobranie Wordpressa z jego oficjalnej strony: http://pl.wordpress.org/ . Następnie należy go rozpakować i wgrać na nasz serwer. Równocześnie należy stworzyć bazę danych, na której będzie się opierał nasz Wordpress. Najprościej utworzyć ją z poziomu panelu administracyjnego na naszym koncie hostingowym.

Drugi krok instalacji to konfiguracja Wordpress. Można ją przeprowadzić na dwa sposoby, przez przeglądarkę lub ręcznie.

Pierwszy sposób:
Jako adres w przeglądarce należy wpisać adres głównego katalogu, do którego wgraliśmy pliki Wordpress, np. http://mojadomena.pl/wordpress. Pojawi się ekran: konfiguracja_wordpress1.jpgNależy kliknąć na Utwórz plik z konfiguracją. Pojawi się kolejny ekran:konfiguracja_wordpress2_1.jpgPo kliknięciu na Zaczynajmy zobaczymy ekran, gdzie musimy uzupełnić dane:konfiguracja_wordpress3_1.jpgDrugi sposób:
Należy ręcznie skonfigurować plik wp-config.php. Najpierw trzeba otworzyć plik wp-config-sample.php z głównego katalogu, a następnie uzupełnić dane dotyczące użytkownika i bazy danych.
konfiguracja_wordpress4.jpg


Ręczny sposób konfiguracji jest uznawany za bezpieczniejszy i pewniejszy.

Po uzupełnieniu pliku należy go zapisać pod nazwą wp-config.php.

Praktycznie mamy już zainstalowanego Wordpressa. Teraz jako adres w przeglądarce należy wpisać: http://mojadomena/wordpress/wp-admin/install.php i dalej już postępować zgodnie ze wskazówkami na ekranie.

Jeśli nie masz swojego serwera możesz skorzystać z darmowego hostingu na www.wordpress.com. Nie musisz się wtedy martwić instalacją, aktualizacjami czy wykonywaniem kopii. Natomiast nie będziesz mógł zainstalować własnego szablonu (musisz wybrać któryś z dostępnych) ani zmieniać kodu PHP.