Kiedy masz już gotowego bloga i chcesz by ludzie trafiali na niego przez wyniki wyszukiwań Google musisz najpierw nowego bloga dodać do wyszukiwarki.
Metod jest kilka:

1. Zdobycie linków do bloga
Chodzi o to, by link do bloga znalazł się na stronach, które już są zindeksowane przez Google. Robot odwiedzający tamte witryny dotrze również do nowego bloga i go zaindeksuje.

Sposobów na zdobycie linków jest wiele:
-dodanie bloga do katalogów
-wymiana linków z innymi serwisami ( nie tylko linki tekstowe, ale również banery czy buttony można wymieniać)
-kupno linków
-umieszczanie linka do bloga na forach internetowych, w komentarzach i księgach gości innych serwisów (ten sposób należy stosować ostrożnie, ponieważ niektóre serwisy zastrzegają w regulaminie zakaz umieszczania linków. Niestosowanie się do regulaminu może zakończyć się usunięciem wpisów i banem)

2. Dodanie bloga do Google przez formularz
Należy wejść na stronę: http://www.google.com/addurl/?continue=/addurl . Tam trzeba podać adres URL bloga.

Ponieważ liczba witryn czekających w kolejce na dodanie jest ogromna, zanim nadejdzie kolej na rozpatrzenie naszego formularza może minąć dużo czasu. Prawdopodobnie dużo szybciej zostanie zaindeksowany blog, jeśli zastosujemy pierwszy sposób.

3. Utworzenie mapy strony XML
Wygenerowanie pliku xml z listą wszystkich podstron i wysłanie go do Google przyspieszy indeksację. Jednym z najpopularniejszych narzędzi do stworzenia mapy XML jest Sitemap Generator dostępny w Google Webmastertools. Dzięki mapie XML można przesyłać do Google również dodatkowe informacje, takie jak np. częstotliwość zmian, daty aktualizacji podstron. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku bloga, na którym często pojawiają się nowe wpisy i komentarze.