.htaccess to plik konfiguracyjny serwera Apache, gdzie można zmieniać konfigurację konkretnych katalogów. Plik jest odczytywany podczas każdego żądania dotyczącego plików danego katalogu.

Przy pomocy specjalnych dyrektyw istnieje np. możliwość ustawienie stron www, które mają się wyświetlać w przypadku błędów serwera. Można także ograniczać dostęp do zasobów na serwerze czy ustawiać przyjazne linki. W pliku .htaccess możliwe jest także ustawienie przekierowań i na tym się skupimy w tej poradzie.

Zacznijmy od przekierowania strony z www na bez www i odwrotnie. Z punktu widzenia wyszukiwarek serwis http://www.edodatki.pl i http://edodatki.pl to dwa różne serwisy. W takiej sytuacji warto wybrać jeden adres, na którym będzie umieszczona strona ( w tym przypadku wybrany jest http://edodatki.pl) i ustawić przekierowanie na drugim. Możesz wykonać mały test. Wpisz wyszukiwarkę adres http://www.edodatki.pl i zobacz, że po załadowaniu strony w przeglądarce będzie http://edodatki.pl. Nasz serwis ma właśnie zrobione przekierowanie w pliku .htaccess.

Przykłady przekierowań:
-przekierowanie dla przykładu www na bez www
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.domena.pl$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://domena.pl/$1 [R=301,L]

-przekierowanie dla przykładu bez www na www
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www.
RewriteRule ^(.*)$ http://www.%{HTTP_HOST}/$1 [R=301,L]

Drugim rodzajem przekierowania jest przekierowanie na domenę. Stosuje się je np. gdy serwis przenoszony jest na nową domenę i użytkownicy znający tylko stary adres mają zostać przekierowani do nowego serwisu.

Przykład przekierowania na inną domenę:

RewriteEngine on
Redirect 301 / http://www.nowa-domena.pl/