Początkowi, a czasami również doświadczeni webmasterzy, często popełniają błędy, albo stosują techniki, które zrażają użytkowników i powodują, że nie wracają na odwiedzony serwis.
Błędów takich jest niezliczona ilość- źle dobrana grafika, długie wczytywanie strony, zbyt mała lub zbyt duża czcionka, nadmierna ilość reklam, czy denerwujące efekty dźwiękowe to tylko kilka przykładów kategorii błędów, zawierających w sobie dziesiątki pojedynczych przypadków, którym należałoby się przyjrzeć indywidualnie.
Oto lista błędów często popełnianych przez webmasterów:
-Pamiętajmy, że nasza strona internetowa powinna ładować się możliwie jak najszybciej. Jeżeli witryna będzie się wczytywała kilkanaście-dwadzieścia kilka sekund, użytkownik może się zdenerwować i ją opuścić. Szybkość ładowania strony w różnych zakątkach świata i przy różnych szybkościach łącza można sprawdzić za pomocą narzędzi internetowych takich jak: http://internetsupervision.com/ czy WatchScript.
-Częstym problemem, spotykanym na wielu stronach internetowych, jest zły dobór kolorów. Chociaż z punktu widzenia odwiedzających stronę internetową, łatwo jest powiedzieć, że jest ona zła- pstrokata, męcząca oczy itp., to osoba nie posiadająca doświadczenia, może mieć problem z zaprojektowaniem ładnie wyglądających kolorów. Ciekawą aplikacją, która może nam pomóc we wzorowaniu się na gotowych i dobrze wyglądających projektach jest wtyczka Mozilli: ColorZilla, umożliwiająca rozpoznawanie kolorów. Innym rozwiązaniem jest inspirowanie się lub po prostu stosowanie darmowych szablonów stron.
-Spójrzmy krytycznym okiem na animacje na naszej stronie i wszystkie ruchome elementy. Pamiętajmy, że dopóty są one dobre, dopóki nie męczą odwiedzających serwis. O ile pojedyncze elementy Flash, slidery czy elementy typu marquee, wzbogacają witrynę wizualnie, to jeżeli jest ich za dużo, utrudni to czytanie serwisu i może do niego zniechęcać.
-Zmorą początkujących webmasterów może stać kodowanie, za które odpowiada funkcja w sekcji dokumentu:
<meta http-equiv="Content-type" content="text/html; charset= typ kodowania" />
W niektórych programach do tworzenia stron internetowych domyślnym kodowaniem jest
windows-1250 albo kodowanie pokrewne. Używanie tego standardu przekłada się na złe kodowanie polskich znaków, w związku z czym tekst strony, mówiąc potocznie, „wykrzacza się” i staje nieczytelny.
Bezpiecznym rozwiązaniem jest standard ISO 8859-2, który zapewnia poprawne odczytywanie polskich znaków przez przeglądarki.
Należy go zastosować w następujący sposób:
<meta http-equiv="Content-type" content="text/html; charset=iso-8859-2" />
-Błędem jest również tworzenie strony „na bieżąco”. Stosujmy raczej taktykę zamieszczania gotowych podstron serwisu, zamiast pozostawiania projektów napisanych częściowo, na przykład z dokończonym w połowie artykułem.
-Zwróćmy uwagę na możliwość dotarcia użytkowników do naszego serwisu. Zdobądźmy więc linki prowadzące do witryny (poprzez katalogowanie, umieszczanie linków na innych serwisach), tak abyśmy zaistnieli w popularnych wyszukiwarkach. Samo stworzenie strony nie zapewni nam tłumów odwiedzających. Promocja witryn jest kluczowa- obok bogatej i unikalnej treści- w generowaniu ruchu na stronie internetowej.
-Obejrzyjmy naszą stronę na różnych przeglądarkach i przy różnych rozdzielczościach ekranu. Może się okazać, że nasza strona jest bardzo szeroka i nie mieści się w oknie przeglądarki na monitorach o mniejszej rozdzielczości, albo nowoczesne skrypty, których używamy, nie są obsługiwane przez większość przeglądarek.
Te podstawowe porady i wypunktowane błędy powinny pomóc nam w uniknięciu chociaż części nieprawidłowych rozwiązań, z którymi borykają się i początkujący i bardziej zaawansowani projektanci stron internetowych.