Wielu programistów lubi się dzielić efektami swojej pracy, dzięki czemu w Internecie można znaleźć darmowe skrypty do wykorzystania, które może wykorzystać każdy przy tworzeniu własnej strony. Są to zarówno proste skrypty, których kod wstawia się na stronę, jak i całe programy czy CMS. W tym artykule znajdzie się krótki przegląd najciekawszych i najpopularniejszych darmowych skryptów, które każdy webmaster powinien znać.

Systemy zarządzania treścią (CMS)

Wordpress http://pl.wordpress.org/
System zarządzania treścią napisany w języku PHP i korzystający z bazy danych MySQL. Wordpress najczęściej używany jest do tworzenia blogów, ale jego elastyczność pozwala na stworzenie strony www czy profesjonalnego portalu. Zaletą Wordpressa jest ogromna ilość pluginów (wtyczek) i łatwa zmiany szablonów graficznych.


Joomla
http://www.joomla.pl/
Podobnie jak Wordpress, system Joomla! napisany został w PHP i wykorzystuje bazę MySQL. Joomla! udostępnia m.in. takie dodatki jak forum, kalendarz, kanały RSS, pozwala na przygotowanie wersji strony do wydruku. Do dyspozycji jest ponad 4 tys. dodatków.

Sklepy internetowe

osCommerce http://www.oscommerce.pl/
Bardzo prosty w instalacji i obsłudze sklep. Pozwala na łatwe skonfigurowanie płatności, rodzajów przesyłek, itd. Niestety minusem jest przestarzały i niezoptymalizowany kod. Sporo problemów może też sprawić zmiana wyglądy i instalowanie nowych modułów. Mimo wszystko osCommerce ciągle jest jednym z najpopularniejszych darmowych rozwiązań dla e-sklepów.

Magento http://www.magentocommerce.com/
Darmowe oprogramowanie dla dużych e-sklepów napisane w oparciu o Zend Framework. Bardzo rozbudowany system pozwalający na łatwą zmianę wyglądu i instalowanie nowych modułów. Minusem jest potrzeba posiadania dedykowanego serwera tylko na potrzeby sklepu. Na współdzielonych serwerach sklepy oparte na Magento działają bardzo wolno.

Galeria na stronie

Lightbox
Bardzo ciekawy sposób na galerię. Na stronie umieszczone zostają miniaturki obrazków. Po kliknięciu na miniaturkę w oknie rozwinie się zdjęcie w oryginalnym rozmiarze. Nawigacja pod zdjęciem pozwala na przeglądanie kolejnych zdjęć. Istnieje wiele skryptów Lighbox, m.in. korzystający z biblioteki jQuery (http://leandrovieira.com/projects/jquery/lightbox/) czy Prototype (http://www.lokeshdhakar.com/projects/lightbox2/).

IMGallery
Bardzo popularny i wysoko oceniany polski skrypt galerii. Pozwala m.in. na ocenianie i komentowanie zdjęć. Można go ściągnąć tutaj: http://www.hotscripts.pl/produkt-2674.html

Własne Forum

PHPbb http://www.phpbb.com/
Najpopularniejszy darmowy skrypt forum internetowego napisany w PHP, obsługujący wiele baz danych. Instalacja i konfiguracja skryptu nie powinna przysporzyć problemów.

Simple Machines Forum http://www.simplemachines.org/
Skrypt forum napisany w PHP i korzystający z MySQL. Forum można rozbudowywać za pomocą mechanizmu wtyczek. Bardzo ceniony za oszczędne gospodarowanie bazą danych i serwerem.

Encyklopedia

Mediawiki http://www.mediawiki.org/wiki/MediaWiki/pl
Oprogramowanie open source wykorzystywane przez Wikipedie. Mediawiki ma strykturę modułową i można ją indywidualnie dostosowywać poprzez rozszerzenia.

System newsów

Cutenews http://cutephp.com/
Łatwy w instalacji, bardzo ceniony na świecie system newsów na stronę. Prosta obsługa przez panel administracyjny, możliwość wyświetlania zarówno aktualnych jak i archiwalnych newsów.

System komentarzy na stronie

ScriptsMill Comments http://www.scriptsmill.com/
Przyjazny w obsłudze system komentarzy na stronie. Posiada m.in. takie funkcje jak blokowanie IP czy zabezpieczenia antyspamowe.

System ocen na stronie

HRAT 1.0 http://www.hscripts.com/scripts/php/rating.php
Oparty na CSS, dzięki czemu można go łatwo dostosować do wyglądu własnej strony internetowej. System oceny działa niezależnie na każdej podstronie, na której został wstawiony.

Warto również zainteresować się małymi skryptami, takimi jak np. rozwijane menu czy różnego rodzaju formularze. W Internecie jest wiele stron, na których można znaleźć ciekawe rozwiązania.
Również w naszym serwisie znajduje się wiele darmowych dodatków do wykorzystania na stronach internetowych, np. liczniki odwiedzin, prognozy pogody, formularz kontaktowy, itd.