System Joomla! można pobrać pod adresem: http://www.joomla.org/download.html. Instalacja Joomla! nie jest niczym skomplikowanym. Wymagania systemu Joomla! to Apache 1.3.19 lub nowsza, PHP 4.2 lub nowsza, MySQL 3.23 lub nowsza. Do instalacji potrzebna będzie również baza danych. Najprościej utworzyć ją z poziomu panelu administracyjnego na naszym koncie hostingowym.

Pobrany system Joomla! należy rozpakować i wgrać na serwer. Następnie w przeglądarce należy wpisać adres katalogu do którego wgraliśmy pliki Joomla! np. http://mojadomena.pl/joomla. Dalej należy postępować zgodnie ze wskazówkami na ekranie.
Krok 1. Wybór języka. 
Krok 2. Przegląd ustawień – test czy nasz serwer ma wszystko co jest potrzebne do działania serwisu opartego na Joomla! 
Krok 3. Licencja – zapoznanie się i zaakceptowanie licencji.
Krok 4.Baza danych – uzupełnienie danych potrzebnych do połączenia bazy z serwerem www.
Krok5 . FTP – ustawienie połączenia FTP. 
Krok 6. Konfiguracja – ustawienie nazwy witryny, hasła administratora itd. 
Krok 7. Podsumowanie – zakończenie instalacja i przypomnienie o usunięciu katalogu instalacyjnego. Dopiero po usunięciu na stronie głównej wyświetli się nasz serwis. Jeśli katalog nie zostanie skasowany przy każdej próbie wejścia na stronę będzie się pojawiał komunikat przypominający o potrzebie skasowania plików instalacyjnych. 

Aby zainstalować spolszczenie systemu Joomla! Należy pobrać je ze strony: http://community.joomla.org/translations.html. Następnie w panelu administracyjnym należy wybrać Extensions (rozszerzenia) → Install/Uninistall. 

Jeśli wcześniej polskie tłumaczenie zapisaliśmy na dysku swojego komputera, to teraz należy skorzystać z Upload Package File. Po zainstalowaniu tłumaczenia trzeba przejść do Site → Language Manager. Tutaj do wyboru jest Site i Administrator. Joomla! pozwala na ustawienie różnych wersji językowych dla strony i panelu administracyjnego. Po zaznaczeniu który język chcemy ustawić trzeba kliknąć na żółtą gwiazdkę w prawym górnym rogu.

To samo należy powtórzyć dla panelu administracyjnego.