Mapa strony to najprościej mówiąc lista podstron w naszym serwisie. Warto ją stworzyć, ponieważ ułatwia zarówno użytkownikom jak i robotom wyszukiwarek dotarcie do każdej części serwisu.
Są dwa rodzaje map:
-mapa strony HTML,
-mapa strony XML.

Mapa strony HTML to lista linków do wszystkich podstron na stronie. Link do mapy strony powinien być umieszczony w widocznym miejscu, tak by użytkownik nie miał problemów z jego odnalezieniem. Najpopularniejszym miejscem umieszczania linku do mapy strony jest prawy, górny róg strony, rzadziej stopka. Ważne jest również aby linki w mapie strony miały dobrze dobrane anchor texty. Ma to ogromne znaczenie przy pozycjonowaniu strony. Linki zazwyczaj grupowane są sekcjami tematycznymi. Jeśli serwis ma więcej niż 100 podstron zdarza się, że nie umieszcza się wszystkich linków w mapie strony, a tylko te najważniejsze, tak by użytkownikowi było łatwiej odnaleźć się w serwisie.
Stworzenie mapy HTML jest bardzo łatwe. Wystarczy znać podstawy kodowania HTML.

Mapa strony XML to mapa przygotowana specjalnie dla robotów wyszukiwarek, tak by ułatwić im dotarcie dotarcie do wszystkich podstron, które mają zostać zaindeksowane. Dzięki mapie XML można przesyłać do Google również dodatkowe informacje, takie jak np. częstotliwość zmian, daty aktualizacji podstron.
Do tworzenia map XML jest dostępnych wiele aplikacji, zarówno darmowych jak i płatnych. Jednym z najpopularniejszych narzędzi jest Sitemap Generator dostępny w Google Webmastertools. Można również stworzyć mapę strony korzystając z generatora online http://www.xml-sitemaps.com/.