XML (Extensible Markup Language) to rozszerzalny język znaczników. XML nie jest językiem do tworzenia dokumentów, ale językiem do tworzenia innych języków, tzw. aplikacji XML. Dopiero one mogą służyć do tworzenia dokumentów w Internecie.

Przykład dokumentu XML:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-"?>
<pojazd>

<osobowy>fiat</osobowy>

<ciężarowy>star</ciężarowy>

<motocykl>suzuki</motocykl>

</pojazd>

Powyższy przykład zawiera hierarchiczną strukturę danych i żadnego formatowania. Dane są wyświetlane w postaci drzewa, które można zwijać i rozwijać.

Struktura danych jest całkowicie oderwana od formatowania. Przy próbie wyświetlania dokumentu przeglądarka potraktuje go jako tekst. Oczywiście istnieją sposoby na prezentowanie dokumentów XML na stronach internetowych, np. arkusze stylów CSS. Na początku dokumentu należy umieścić kod:
<?xml-stylesheet type="text/css" href="style.css"?>

Najbardziej znanymi aplikacjami XML są XHTML i RSS.

XML to także narzędzie do wymiany informacji między maszynami. XML jest niezależny od systemu i sprzętu, co zdecydowało w dużej mierze o popularności tego języka.

Aktualnie zalecane jest używanie wersji XML 1.0, chociaż jest też wersja 1.1, ale nie jest ona następcą 1.0, tylko raczej jego odmianą do specyficznych zadań i niestety nie jest kompatybilna z 1.0. Prace nad obiema wersjami są kontynuowane.