Od kilku lat liczba blogów w Polsce drastycznie wzrasta. Blogują już nie tylko dziennikarze, artyści oraz politycy- a więc ci, którzy z racji zawodu chcą utrzymać się ciągle „na świeczniku”. Dzisiaj blog może prowadzić każdy. Niniejszy artykuł odpowie na pytanie, które zadaje sobie wielu spośród tych, którzy bloga jeszcze nie prowadzą, a mianowicie „Jak założyć bloga”?
Otóż, założenie bloga jest bardzo proste. Prowadzenie bloga z reguły nie wymaga znajomości HTMLa, CCSa, nie wspominając o zaawansowanych językach programowania. Wiedza ta oczywiście w przypadku korzystania z systemów blogowych np. typu Wordpress, jest ogromnym atutem i pozwala na szybkie tworzenie dostosowanych do indywidualnych potrzeb i profesjonalnie wyglądających projektów, ale w żadnym razie nie jest wymogiem.
Rozwiązaniem najprostszym i niezwykle popularnym wśród osób, które chcą założyć blog a nie posiadają specjalistycznej, technicznej wiedzy na temat struktury stron internetowych, jest zakładanie kont na ogólnopolskich serwisach blogowych takich jak blogger.com albo blox.pl.
Z założeniem bloga w takim miejscu nie powinien mieć większych problemów nikt, kto wykazuje się chociaż podstawową wiedzą na temat zasad funkcjonowania Internetu. Do zakładania właśnie tego typu blogu zachęca niezwykle uproszczona procedura rejestracji i kreowania witryny, a także ilość dostępnych layoutów (szat graficznych), które mamy do wyboru.
Innym rozwiązaniem jest instalacja specjalnego oprogramowania na serwerze- własnym, zakupionym (wydzierżawiona przestrzeń na dysku), albo też darmowym. Najpopularniejszym, mającym największy udział w rynku, oprogramowaniem blogowym jest Wordpress. W tym przypadku jednak od użytkownika jest wymagane dokonanie instalacji oraz konfiguracji aplikacji. Oczywiście jesteśmy przy tym wspierani dziesiątkami dostępnych tutoriali, a sama procedura jest maksymalnie uproszczona.
Chociaż jest to rozwiązanie bardziej skomplikowane, zdecydowanie mniej jest również ograniczeń. Nimi wydają się być tylko pomysłowość oraz umiejętności modyfikowania kodu strony, albo przez zmiany wprowadzone ręcznie albo przez dodawanie dodatków do stron- poprzez instalowanie tzw. pluginów czy widgetów. W przypadku systemu Wordpress mamy do dyspozycji tysiące templatek, odpowiadających za wygląd naszej strony, oraz dostęp do kodu źródłowego. Dzięki posiadaniu wiedzy z zakresu projektowania stron internetowych, niezwykle szybko można wykonać profesjonalnie wyglądający i w pełni funkcjonalny serwis.
Należy również zdawać sobie sprawę z tego, że prowadzenie bloga, który ma generować zysk, zazwyczaj wymaga dużego wkładu pracy. Oryginalna treść, dobra pozycja w wyszukiwarkach oraz inne czynniki, które przekładają się na duży ruch na stronie, są zazwyczaj efektem przynajmniej wielomiesięcznej pracy a nierzadko- również pewnych nakładów finansowych. Jednak blog prowadzony amatorsko (typowy e-pamiętnik) wymaga jedynie jednej rzeczy- ciekawej treści, najlepiej dodawanej systematycznie i możliwie unikatowej.