Tworząc stronę internetową chcemy aby miała wygląd. Do tego potrzebna jest grafika dobrej jakości. Jednocześnie musimy pamiętać, że strona powinna się szybko ładować. Aby połączyć te dwie rzeczy musimy przygotować grafikę dobrej jakości nie zajmującą dużo miejsca. W tym celu pliki graficzne powinny być zapisane w odpowiednim formacie.

Na potrzeby stron www najlepiej używać jednego z poniższych formatów:

JPG

Format przeznaczony głównie do zapisu zdjęć. Dobrze zapisuje zdjęcia z dużą ilością kolorów i gładkimi przejściami pomiędzy nimi. Gorzej radzi sobie z ostrymi liniami i jaskrawymi kolorami, które zostają zniekształcone i rozmazane. Pliki JPG są mocno skompresowane (kompresja stratna), dlatego świetnie nadają się do umieszczania na stronach internetowych.

GIF
Format przeznaczony głównie do prostych rysunków, ozdobników na strony i krótkich animacji. GIF pozwala na stosowanie przezroczystości. GIF zapisuje piksele z palety 256 kolorów.

PNG
Został opracowany jako następca GIFa, ze względu na to, że GIF został opatentowany (patent wygasł w 2006 roku). Tego formatu używa się do zapisywania rysunków, wykresów, ozdobników, powtarzających się elementów tła na strony www. PNG obsługuje przezroczystość i półprzezroczystość (można w nim zapisywać np. cienie). Minusem PNG jest ograniczona ilość kolorów, przez co na obrazku mogą się pojawiać pasy ujednoliconych kolorów.