Wordpress oferuje ponad 14 tys. wtyczek. Wybór tych, które będą nam potrzebne zależy w dużej mierze od rodzaju serwisu, który tworzymy. Poniżej znajdziesz listę 10 wtyczek, które warto zainstalować niezależnie od tematyki i rodzaju serwisu.

1. All in One SEO Pack

http://wordpress.org/extend/plugins/all-in-one-seo-pack/

Wtyczka pozwalająca na optymalizację serwisu. Pozwala wpisywać tytuł, opis i słowa kluczowe dla każdej podstrony indywidualnie. W przypadku braku wprowadzonych metatagów, wtyczka automatycznie je wygeneruje na podstawie tagów i nazw kategorii. Jest to bardzo pomocne przy pozycjonowaniu.

2. Google XML Sitemaps
http://wordpress.org/extend/plugins/google-sitemap-generator/
Wtyczka pozwalająca na wygenerowanie mapy strony w postaci pliku XML, która jest bardzo pomocny przy indeksowaniu stron przez przez przeglądarki. Dzięki mapie strony XML roboty szybciej i łatwiej docierają do wszystkich podstron serwisu. Poza tym wtyczka posiada również mechanizm powiadamiający przeglądarki o nowych postach i zmianie treści na stronie.

3. WP Super Cache
http://wordpress.org/extend/plugins/wp-super-cache/
Wtyczka pozwalająca zmniejszyć obciążenie serwera spowodowane dużą liczbą odwiedzających użytkowników. Zamienia generowane strony na statyczne pliki i to one są wysyłane do przeglądarek zamiast skryptów PHP.

4. WordPress Related Posts
http://wordpress.org/extend/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/

Wtyczka ta umożliwia wyświetlanie wpisów o podobnej tematyce. Wpisy te są wybierane automatycznie na podstawie tagów.

5. StatPress
http://wordpress.org/extend/plugins/statpress/

Wtyczka do zarządzania statystykami strony. Gromadzi informacje o ilości odwiedzin, przeglądarkach użytkowników, itd.

6. SEO Friendly Image
http://wordpress.org/extend/plugins/seo-image/

Kolejna wtyczka pomocna przy pozycjonowaniu. Umożliwia automatyczną optymalizację tagów dodawanych zdjęć czy obrazków. Dodaje prawidłowe atrybuty ALT i TITLE.

7. Subscribe2
http://wordpress.org/extend/plugins/subscribe2/

Wtyczka umożliwiająca stworzenie newslettera. Pozwala na automatyczne wysyłanie powiadomień o nowych wpisach. Powiadomienia można wysyłać pojedynczo po każdym wpisie, lub grupowo np. raz w tygodniu. Treść powiadomień można modyfikować. Formularz zapisu na newsletter można wstawiać jako widget lub na osobnej podstronie.

8. Remote Database Backup
http://wordpress.org/extend/plugins/remote-database-backup/

Wtyczka pozwalająca zrobić kopię zapasową bazy danych za pomocą jednego kliknięcia. Kopia zapasowa będzie się znajdowała w folderze wp-content i w każdej chwili będzie można ją pobrać.

9. SEO Smart Links
http://wordpress.org/extend/plugins/seo-automatic-links/

Wtyczka pomocna przy wewnętrznym linkowaniu stron i wpisów. Wyszukuje słowa kluczowe i linkuje je do odpowiednich postów, kategorii, tagów. W ten sposób zwiększa się wartość odnośników posiadających słowa kluczowe w treści linków oraz ułatwia indeksowanie stron przez roboty wyszukiwarek.

10. WP-Polls
http://wordpress.org/extend/plugins/wp-polls/

Wtyczka pozwalającą na tworzenie ankiet i sond, które można umieszczać zarówno w bocznych kolumnach jak i na osobnych podstronach. Szablony ankiet można samodzielnie modyfikować.