Sprawdzanie pozycji strony w Google może się odbywać właściwie na dwa sposoby.

Ręcznie, czyli po prostu sami wpisujemy po kolei każdą frazę kluczową do wyszukiwarki i sprawdzamy, które miejsce na liście wyników zajmuje nasza strona. Ten sposób sprawdzi się tylko w przypadku małych stron z kilkoma słowami kluczowymi.

Ale jeśli mamy duży serwis, pozycjonowany na kilkanaście lub kilkadziesiąt fraz kluczowych od razu zapomnijmy o ręcznym sprawdzaniu pozycji. Jest bardzo duży wybór narzędzi, które będą sprawdzały pozycje automatycznie. W większości aplikacji wystarczy wprowadzić do programu wszystkie słowa kluczowe na jakie pozycjonujemy naszą stronę i automatycznie będzie wyświetlało nam pozycję w wynikach wyszukiwania na daną frazę. Jest to bardzo wygodny sposób kontrolowania pozycji w Google, nawet jeśli słów kluczowych jest kilkaset (np. przy tzw. pozycjonowaniu na długi ogon). Przykładowymi darmowymi stronami internetowymi, które dają możliwość kontrolowania pozycji są webpozycja.pl czy twojepozycje.pl. Wartym uwagi jest również narzędzie Free Monitor for Google.
Jest również dodatek do wyszukiwarki Google: SEO SERP. Po wpisaniu domeny i słów kluczowych zostaną wyświetlone pozycje oraz top 10 stron na dane słowo kluczowe. Zaletą tego dodatku jest możliwość sprawdzania historii, czyli pozycji z kilku poprzednich dni.