Programy partnerskie to coraz popularniejszy sposób zarabiania pieniędzy w Internecie. Polega on, najprościej mówiąc, na promowaniu cudzych produktów i usług. Mogą to być książki, gry czy nawet produkty finansowe. Zarobkiem jest najczęściej prowizja od sprzedaży produktów. Zdarza się również, że partnerzy zamiast pieniędzy otrzymują punkty, który potem mogą wymieniać na nagrody czy usługi. Przykładem jest serwis aukcyjny Allegro.pl, który ma ponad 5 tysięcy partnerów. Za polecanie aukcji Allegro płaci gotówką lub daje możliwość pokrywania zarobionymi pieniędzmi prowizji za prowadzenie własnych aukcji.

Wysokość zarobków zależy przede wszystkim od pomysłowości i czasu jaki poświęci się na promowanie produktów i usług. Można tutaj stosować właściwie wszystkie dostępne metody marketingu internetowego (zgodne z regulaminem programu partnerskiego). Najpopularniejszym i najłatwiejszym sposobem jest umieszczanie na swoich stronach www reklam i banerów do firm, których produkty mają być promowane. Można docierać także do potencjalnych klientów poprzez mailing, fora dyskusyjne czy blogi. Należy jednak pamiętać, aby reklama nie była zbyt nachalnaa. Najbardziej zaawansowany, ale jednocześnie kosztowny sposób to uruchomienie przez partnera sklepu internetowego z pełną ofertą głównej firmy.

Bardzo ważny jest odpowiedni wybór programu partnerskiego. Najważniejsze, aby produkty były związane z tematyką strony, na której są promowane. Nikt nie potraktuje poważnie oferty kredytów zamieszczonej na stronie z zabawkami.

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Decydując się na jakikolwiek program partnerski należy sprawdzić jego wiarygodność. Niestety czasami okazuje się, że świetnie wyglądająca oferta jest po prostu oszustwem.

Kilka przykładowych programów partnerskich:
- serwis aukcyjny Allegro.pl - 10 zł za nowego zarejestrowanego użytkownika i 30% jego wpłat w ciągu roku
- wydawnictwo książek informatycznych Helion.pl - 5% prowizji
- narzędzia i kursy emarketingowe cneb.pl - 40% prowizji
- e-booki - ZloteMysli.pl - 25% prowizji
- doradztwo inwestycyjne Bankier.pl - 4% prowizji
- Google Adsense - program partnerski, w którym otrzymuje się pieniądze za każde kliknięcie w reklamę