„Jak zarobić na swoim blogu ?” - Pytanie to pojawia się coraz częściej. Obecnie bardzo dużo osób prowadzi jeden lub więcej blogów. Blogi zakładane są w różnych celach. Jednym z nich jest zarabianie pieniędzy, które nie jest wcale sprawą prostą. Artykuł ten jest skierowany przede wszystkim do osób, które planują założenie własnego bloga jak i tych, które posiadają już swój blog, jednak jak do tej pory nie przynosił on zysków.

Najskuteczniejszą metodą zarabiania na blogu jest umieszczanie tam reklam. Jednak aby takie działanie przynosiło korzyści należy przede wszystkim posiadać wartościowy blog, regularnie odwiedzany przez jak największą liczbę użytkowników. A więc podstawowym problemem, przed którym staje każdy właściciel bloga jest przyciągnięcie jak największej ilości osób. Aby to zrobić trzeba zadbać przede wszystkim o to aby publikowane artykuły były jak najbardziej wartościowe dla użytkownika. Dodatkowo cały blog a zwłaszcza treści, które zawiera powinny być odpowiednie dla wyszukiwarek.

Oznacza to, że pisząc teksty na bloga należy w pierwszej kolejności pamiętać o użytkownikach, którzy będą je czytać. Informacje zawarte w artykule powinny być wartościowe, co oznacza, że powinny stanowić źródło cennych informacji. Najlepiej jeżeli opisywany temat jest nowy lub artykuł wnosi coś nowego do wcześniej poruszonego tematu. Należy pamiętać o tym, że pisanie artykułów na tematy, które już wcześniej były opisywane raczej nie przyniesie dużych korzyści.

Treść artykułu z jednej strony powinna być jak najdłuższa – jest to dobre dla wyszukiwarek, które lubią jeżeli treści jest dużo. Z drugiej jednak strony jeżeli artykuł będzie za długi nie zainteresuje on użytkownika, który prawdopodobnie znudzi się i nie będzie go czytał. Opisy powinny być rzeczowe i na temat. Trzeba również pamiętać o tym aby treść artykułu nie zawierała błędów. Artykuły zawierające błędy są traktowane nie profesjonalnie, przez co mogą zniechęcić potencjalnych użytkowników.

Podsumowując, aby blog był wartościowy musi posiadać wartościową treść, która zainteresuje osobę poszukującą danych informacji. Jednak sama wartościowa treść nie wystarczy jeżeli internauci jej nie odnajdą. Oznacza to, iż dodatkowo trzeba zadbać o to aby nasz blog został odnaleziony. Jeżeli piszemy na temat, który wcześniej nie był poruszony to prawdopodobnie nasz blog będzie wysoko w wynikach wyszukiwania na frazy związane z tym tematem. Obecnie ciężko jest jednak znaleźć tematy wcześniej nie poruszone w internecie, dlatego też trzeba zadbać o rozreklamowanie swojego bloga.

Najlepszym sposobem na bezpłatną reklamę jest odwiedzanie różnych forów, które są tematycznie powiązane z naszym blogiem. Będąc na takim forum można na przykład wypowiedzieć się na jakiś temat oraz dodać link do swojego bloga z informacją, że tam znajduje się więcej informacji. W ten sposób zyskamy również link do naszej strony. Trzeba pamiętać o tym, że im więcej linków prowadzi do naszej strony tym lepiej ponieważ będzie ona uważana za bardziej wartościową przez wyszukiwarki a przez to będzie wyżej w wynikach wyszukiwania na daną frazę.

Szukanie tematu, na który warto pisać również nie jest sprawą łatwą. Jeżeli posiadamy wiedzę na jakiś temat lub posiadamy nowe nie publikowane informacje to warto dzielić się nimi na blogu. Jeżeli tak nie jest można skorzystać z narzędzia propozycji słów kluczowych Google. Pokazuje ono między innymi najczęściej wyszukiwane frazy z danej dziedziny. Pozwoli nam to dobrać przede wszystkim odpowiedni tytuł dla naszego artykułu. Można również odwiedzać zagraniczne blogi a następnie na swoim blogu opisywać poruszane tam tematy. Wymaga to oczywiście abyśmy znali język obcy w stopniu umożliwiającym zrozumienie danego tekstu. Dodatkowo można skorzystać z narzędzia dla webmasterów od Google. Jeżeli używamy tego narzędzia możemy w zakładce twoja witryna w sieci a następnie wyszukiwane hasła sprawdzić jakie są frazy, które można wykorzystać. Oprócz tego dana fraza powinna znaleźć się w treści artykułu przynajmniej kilka razy. Najlepiej jeżeli jest to raz na jeden akapit tekstu.

Dobrze jest również umieścić w treści artykułu linki do innych tekstów na naszym blogu. Ważne jest aby  publikowane artykuły pojawiały się w miarę regularnie. Optymalna ilość według doświadczonych blogerów to kilka artykułów na jeden blog w ciągu tygodnia. Pomocne będą również ilustracje, które przyciągają uwagę użytkowników. Dodatkowo można zdobyć linki rejestrując blog w katalogach. Dobrze jest również zamieszczać linki do naszej strony w komentarzach na innych blogach o podobnej tematyce, należy przy tym pamiętać aby komentarze również były wartościowe i na temat.

Te wszystkie działania powinny sprawić, że na nasz blog będzie zaglądać więcej osób. Umieszczanie reklam na naszym blogu będzie opłacalne tylko wtedy kiedy będzie on miał odpowiednio dużą ilość odwiedzających, dlatego jeżeli chcemy zarabiać na blogu w pierwszej kolejności musimy zadbać o jego użytkowników