Flash jest dobrze znaną nie tylko webmasterom, ale większości użytkownikom Internetu, techniką tworzenia animacji. Pliki Flash (można je rozpoznać po rozszerzeniu SWF) używane są przez tworzących strony internetowe do projektowania ich fragmentów, jak np. dynamicznych menu, a niekiedy praktycznie całych projektów.
Witryny tworzone w całości tą technologią uznawane są zwykle jednocześnie ładne i mało funkcjonalne. Wady takie jak niemożność używania przycisku „wstecz” (powodującego wyjście ze strony), nadzwyczaj często spotykane w tego typu projektach, czy uczucie oglądania pokazu slajdów, zamiast strony internetowej, to typowe wady nie najlepiej wykonanych projektów FLASH.
Główną zaletą Flasha są jego walory estetyczne. Pamiętajmy jednak, że większość użytkowników wchodzi na stronę internetową po to, aby uzyskać informacje, które przyciągnęły ich na serwis, a nie po to, aby oglądać wymyślne efekty przejścia pomiędzy podstronami. Trwające kilkanaście sekund efekty na dłuższą metę nudzą i odstręczają osoby, które już raz zirytowały się formą prezentacji treści.
Dodatkowym minusem stosowania technologii Flash jest niemożność kopiowania treści przez użytkowników. Odwiedzający mogą zechcieć skopiować część artykułu, np. w celu druku, podczas gdy Flash skutecznie to uniemożliwia. Pod tym względem tradycyjny HTML znowu wygrywa pod względem funkcjonalności.
Budowanie stron internetowych za pomocą „SWFów” nastręcza również wielu problemów w kontekście pozycjonowania tych stron w wyszukiwarkach. Jeżeli roboty wyszukiwarek nie odnajdą na stronie treści, ponieważ jest ona prezentowana w technologii Flash, trudno będzie podstronom serwisu być wysoko klasyfikowanym na frazy nawet idealnie pasujące do treści strony. Pod kątem pozycjonerskim więc zawieranie treści w technologii Flash to zabieg wprost fatalny.
Dodatkowym minusem Flasha jest to, że niektóre starsze przeglądarki mogą mieć problem z jego obsługą, podobnie jak nowsze, ale z pewnych powodów pozbawione odpowiednich wtyczek. W przypadku stron internetowych bazujących na HTMLu z elementami technologii Flash, użytkownik otrzyma zubożoną wersję strony, ale zawierającą wszystkie nieflashowe treści. W przypadku, kiedy cała strona jest wykonana w technologii swf, cała strona nie zostanie wyświetlona.
Pamiętajmy również, że mało interesująca i uboga w treść strona nie przykuje uwagi czytelników, ponieważ będzie wykonana we Flashu. Animacje SWF powinny być tylko dodatkiem do ciekawego, unikalnego i funkcjonalnego projektu internetowego.
Wśród programów do używania najsłynniejszym i dającym chyba najwięcej możliwości jest Adobe Flash CS (np.3 albo 5.5) Proffesional, potężne narzędzie do tworzenia animacji formatu swf i grafiki wektorowej na strony www. Inne ciekawe to: Alligator Flash Designer, Flash 8 Pro, i programy freeware'owe służące do wykonywania elementów stron, np. menu albo prostych animacji.
Technologia Flash jest zatem ciekawa i może nam pomóc w prowadzeniu efektywnego i efektownego serwisu, ale tylko wtedy, kiedy odpowiednią ją zastosujemy oraz będzie tylko ciekawą formą prezentacji wartościowych kwestii.