Wraz z rozwojem internetu coraz większą popularnością cieszą się płatności online, m.in. płatności przez sms, które najczęściej wykorzystywane są w serwisach udostępniających dane, treści multimedialne, gry czy inne pliki do pobrania, itd. Usługa płatności sms jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Opłata za wysłanie wiadomości sms jest jednakowa dla wszystkich użytkowników telefonów komórkowych. Największą zaletą płatności sms jest jej prostota. Praktycznie każdy ma dzisiaj telefon komórkowy i wygodniejszym rozwiązaniem jest wysłanie smsa niż np. zrobienie przelewu internetowego.

W Internecie znaleźć można wiele ofert systemów płatności online. Najpopularniejszymi są DotPay i PayPal, ciekawymi serwisami są również justpay.pl i cashbill.eul. Wszystkie działają jednak na podobnej zasadzie. Klient wysyła smsa z określoną treścią pod numer o podwyższonej płatności. System otrzymuje wiadomość i na podstawie treści odsyła smsa zwrotnego. Niektóre serwisy jak wspomniany Cashbill oferują możliwość wykupienia uniwersalnych kodów SMS, tzw. wirtualny portfel. Wysyłasz smsa, którym „kupujesz” wirtualne punkty, a potem wykorzystujesz je, żeby mieć dostęp do płatnych treści w serwisach www.

Kiedy już wybierzemy serwis, z którego chcemy korzystać musimy zarejestrować się na jego stronie. Po weryfikacji zgłoszenia na maila otrzymamy dane dostępowe do panelu i informacje techniczne o korzystaniu z serwisu.
Samo podłączenie płatności na stronie może się odbywać na kilka sposobów. W niektórych serwisach potrzebna jest pomoc programisty, który przygotuje formularz na stronę potrzebny do wprowadzania kodów z smsów a potem połączy go z serwisem płatności. Inne serwisu udostępniają gotowe skrypty, które wystarczy wstawić na swoja stronę.

Dzisiejsza oferta systemów płatności jest na tyle bogata, że każdy właściciel serwisu internetowego bez problemów znajdzie coś odpowiedniego.