Tworzenie strony internetowej powinniśmy zacząć od wyboru tematyki naszej witryny. Ważnym czynnikiem wpływającym na przykład na wybór domeny albo layout strony, jest decyzja, czy za pomocą projektu chcemy promować firmę, prowadzić blog tematyczny, tworzyć forum, czy też realizować inny cel.
Wybór domeny, a więc adresu strony, to jedna z najważniejszych decyzji przy zakładaniu nowej witryny internetowej. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wiele domen jest już zajętych a wyboru własnej musimy dokonać spośród tych, które aktualnie nie są używane, ewentualnie spróbować przechwycić istniejącą witrynę. Istotną kwestią jest wybór domeny najwyższego poziomu. W zależności od charakteru strony końcowym członem nazwy adresu może być na przykład .biz, .com, .pl, .net, albo domena krajowa zagraniczna, na przykład .es., .be lub .de.
Przyjmuje się, że nazwa domeny powinna odpowiadać jej treści i być łatwa do zapamiętania. Kiedy nie mamy możliwości zarejestrowania firmy pośredniczącej w handlu motocyklami pod nazwą www.motocykle.pl, możemy spróbować doboru innych domen najwyższego poziomu, dodawać do nazwy człony typu 7, 24 (np. www.stronaprzyklad24.pl), przedrostek „e”, ewentualnie myślniki albo kropki rozdzielające nazwy dwuczłonowe (np. strona.przyklad.pl, zamiast stronaprzyklad.pl).
Pojęciem bardzo istotnym dla każdego, kto myśli o założeniu swojej strony internetowej, jest słowo „hosting”. Hosting oznacza serwer, na którym przechowywane będą pliki tworzące witrynę internetową.
Podczas wyboru hostingu powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy płacić za miejsce na serwerze, czy wolelibyśmy, aby była to usługa darmowa. Bezpłatne usługi hostingowe mają szereg wad, które z reguły zniechęcają do wdrażania za ich pośrednictwem ambitnych projektów. W zamian za bezpłatne użyczanie miejsca, na naszej stronie internetowej mogą wyświetlać się reklamy, widoczne może być logo firmy hostingowej, a domena naszej strony może być dłuższa o część domeny świadczącego usługę hostingową. To z kolei może ujemnie wpływać na renomę witryny albo zdolność użytkowników do zapamiętywania jej nazwy. Do tych wad często dochodzą duże niekiedy ograniczenia w udostępnianej nam przestrzeni na dysku, słabsze oprogramowanie, czy helpdesk - to wszystko nie jest jednak regułą. Chociaż wad hostingu bezpłatnego jest dużo, a jedyną płatnego są ponoszone koszty, nie oznacza to, że rozwiązanie płatne jest lepsze zawsze i dla każdego. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z Internetem i chcemy po prostu sprawdzić, „z czym to się je”, wybranie jednego z wielu darmowych polskich, czy też zagranicznych, bezpłatnych hostingów, może być odpowiednim pierwszym krokiem w świat aktywnego tworzenia Internetu.
Kiedy już wybierzemy domenę i hosting i nasze konto będzie gotowe do użycia, pojawi się kolejna podstawowa kwestia- jak technicznie stworzyć naszą stronę.
Odpowiedzi na ten problem jest wiele. Posiadanie zaawansowanej wiedzy z dziedziny HTML, CSS, Javascriptu, czy grafiki komputerowej, chociaż zawsze może się przydać, wcale nie jest konieczne, aby prowadzić swoją stronę internetową.
W odpowiedzi na potrzebę prowadzenia własnych witryn przez osoby, które nie posiadają umiejętności ręcznego projektowania stron, powstała cała gama programów, umożliwiających wybór szablonów graficznych i wyposażonych w system zarządzania treści. Dzięki aplikacjom typu Wordpress, Drupal, albo Joomla, możemy w kilkanaście minut wybrać satysfakcjonujące rozwiązanie graficzne i za pomocą prostego w obsłudze kokpitu efektywnie zarządzać naszą witryną.
Jeśli z jakiś względów nie chcemy wybierać tego rozwiązania, pozostają nam usługi dziesiątek firm zajmujących się projektowaniem stron internetowych i tysięcy webmasterów, którzy stworzą stronę za nas i będą pełnić rolę administratorów. W przypadku podstawowego projektu usługa stworzenia strony internetowej zaczynać się będzie od kilkuset złotych.
Stworzenie strony internetowej to dla raczkujących w tej tematyce często czarna magia. Wystarczy jednak dobry pomysł, chęć i niekiedy tylko jeden wieczór, aby uruchomić w pełni funkcjonalny serwis, który będzie pełnił funkcję znakomitej reklamy naszej firmy, czy też nas samych i naszych pasji.