Forum jest dosyć specyficznym rodzajem strony internetowej, na którą przeniesiona zostaje forma grup dyskusyjnych. Obecnie funkcjonują tysiące for internetowych, poruszających bardzo zróżnicowaną tematykę, prowadzonych zarówno przez doświadczonych webmasterów i marketingowców, jak i amatorów-fascynatów danego tematu. Niniejszy artykuł pomoże w odpowiedzi na pytanie: jak założyć forum internetowe?
Otóż, najprostszą i jednocześnie bardzo efektywną metodą na założenie forum jest używanie odpowiedniego oprogramowania, będącego gotową i przetestowaną alternatywą dla ręcznego pisania skryptów. Przykładem takiego oprogramowania jest bardzo popularny system Phpbb.
Ręczne projektowanie i konfigurowanie forum jest opcją prawdopodobnie lepszą dla osób, które posiadają po pierwsze: odpowiednie umiejętności i po drugie: chcą poświęcić sporo czasu na wykonanie rzetelnego i działającego na starannie wybranych zasadach forum.
W przypadku, kiedy nie jesteśmy specjalistami, bądź też nie mamy możliwości poświęcenia dużej ilości czasu, powinniśmy się zastanowić nad rejestracją na jednym z serwisów, które umożliwiają aktywowanie gotowego forum, lub też udostępniają platformy do zainstalowania wybranego systemu przez użytkowników.
Rozwiązaniem prawdopodobnie najprostszym, ale również uznawanym za mało efektywne, jest założenie gotowego już fora.
Jednym z przykładów stron, na których jest to możliwe, jest witryna fora.pl oraz bardzo popularny serwis pun.pl. Podobne oferty mają dla użytkowników serwisy takie jak: jun.pl, foreo.pl czy xup.pl. Dostarczają one gotowych forów, które wystarczy w łatwy sposób skonfigurować. Jest to rozwiązanie dobre dla mało zaawansowanych użytkowników, którzy po prostu chcieliby się sprawdzić w byciu administratorem tego typu witryny. Użytkownikom bardziej zaawansowanych to rozwiązanie można delikatnie odradzić.
W przypadku serwisów typu opisanego w powyższym akapicie, zakładanie forum jest zwykle bardzo proste. Zazwyczaj w do uzupełnienia dostajemy prosty formularz, w którym wpisujemy dane takie jak adres forum, opis forum, kategoria forum czy dane administratora. Formularze oraz instrukcje obsługi szybko przeprowadzają przez procedurę rejestracji.
W przypadku samodzielnego instalowania forów potrzebne jest miejsce na serwerze (hosting płatny lub darmowy), a także minumum wiedzy na temat posługiwania się bazą FTP i bazą SQL. Jest to opcja bardziej skomplikowana, ale dająca większe możliwości modyfikacji forum w przyszłości oraz większą suwerenność.
Pamiętajmy również, że dobre forum to forum, na którym ciągle coś się dzieje. W związku z tym ważne jest, aby forum posiadało grono użytkowników. W jaki sposób to osiągnąć?
Zanim założymy forum, pomyślmy, o czym powinno być. Z pewnością odpowiednia tematyka witryny, najlepiej dosyć unikatowa i jednocześnie znajdująca odzew, jest jedną z najważniejszych cech dobrego forum.
Odpowiednia powinna być również grafika strony- dobrą cechą jest posiadania indywidualnego i dopasowanego loga.
Kolejną rzeczą jest odpowiednie wypozycjonowanie naszej witryny- bycie wysoko w wyszukiwarkach na popularne frazy powinno zapewnić nam dużo odwiedzin, a w połączeniu z wartościową i unikatorą treścią- grono regularnie powracających użytkowników.