Jaki wybrać serwer? To pytanie pojawia się zaraz po tym jak wybierzemy domenę i zaczynamy tworzyć stronę. Żeby naszą stronę mogli oglądać Internauci musimy ją wgrać na serwer i udostępnić innym.
Na runku jest bardzo duży wybór serwerów, zarówno płatnych jak i darmowych.
Darmowe konta są bardzo dobrym rozwiązaniem dla początkujących, którzy tworzą swoje pierwsze serwisy. Niestety niepłatne serwery mają swoje wady, najczęstszą są reklamy. Firma hostingowa udostępnia za darmo konta hostingowe użytkownikom, a sama utrzymuje się z reklam.
Jeśli nasza strona ma być profesjonalna, powinniśmy jednak zainwestować w płatny serwer. Dobrze jest zrobić porównanie ofert i wybrać tą, która będzie miała najlepsze parametry w stosunku do ceny.

Przy wyborze serwera musimy wziąć pod uwagę charakter naszego serwisu. Jeśli chcemy prowadzić sklep internetowy musimy zwrócić uwagę na szybkość i bezawaryjność serwera. Każde wyłączenie czy usterka serwera obniża nasze zarobki.
Jeśli chcemy z kolei prowadzić serwis udostępniający do ściągania filmy czy muzykę, bardzo ważna jest powierzchnia dyskowa na serwerze.

W obu przypadkach ważnym parametrem jest transfer, czyli ilość danych wysyłana z/do serwera. Każde wejście Internauty na stronę to pobieranie danych. Musimy określić ilu użytkowników spodziewamy się mieć na stronie i do tej ilości dobrać transfer. Przekroczenie limitu transferu uniemożliwi dalsze przeglądanie strony www.

Przy wyborze serwera warto zwrócić uwagę na ilość baz danych. Im więcej tym lepiej. Jeśli będziesz prowadził sklep internetowy to dane produktów będą zapisane właśnie w bazach. Również forum czy blog będą wymagały dostępu do baz danych. Dane w bazach umieszczane są za pomocą skryptów, najczęściej pisanych w PHP. Tutaj warto sprawdzić jaką wersję PHP obsługuje dany serwer. W przypadku tańszych usług hostingowych zdarza się, że serwer obsługuje starszą wersję PHP i serwis wykonany z wykorzystaniem nowszej nie będzie prawidłowo działał.

Warto wybrać serwer z możliwością zakładania subdomen. Np. jeśli twoja domena to kowalski.pl, może założyć subdomenę ze swoim imieniem, np. jan.kowalski.pl. Subdomeny bardzo się przydają jeśli chcesz mieć bardzo rozbudowany serwis lub kilka serwisów na jednej domenie.