Zdobywanie wartościowych linków jest jednym z najlepszych sposobów na podnoszenie pozycji strony w Internecie. To właśnie na podstawie ilości i jakości linków prowadzących do naszej strony obliczany jest współczynnik PageRank. 
W tym artykule dowiesz się jak zdobywać linki poprzez wymianę.Wymieniać można się nie tylko linkami tekstowymi, ale także banerami i buttonami.

Metod wymiany jest kilka. Można wymieniać się indywidualnie z innymi serwisami, tzw. wymiana partnerska. Dobrą praktyką jest umieszczenie na swojej stronie linku, banera lub buttona odsyłającego do innej strony i wysłanie maila do administratora tamtej strony z prośbą o umieszczenie naszego linku. Serwisy do wymiany partnerskiej powinniśmy starannie wybierać. Bardziej wartościowe będą linki z serwisów o podobnej tematyce jak nasza strona. Dobrze by było, by serwisy z którymi chcemy się wymienić linkami miały PageRank przynajmniej taki jak nasza strona. Warto także zwrócić uwagę na ilość linków wychodzących z serwisu partnerskiego. Im mniej tym lepiej. Jeśli strona ma dużo linków wychodzących może być potraktowana przez wyszukiwarkę jako farma linków . Link z takiej strony przyniesie więcej szkód niż pożytku.

Innym sposobem wymiany linków jest tzw. SWL – system wymiany linków. Są to skrypty, które automatycznie dodają linki na strony zarejestrowane w systemie. Zamieszczane linki mogą być stałe lub rotacyjne. Zdecydowanie lepszym sposobem jest SWL z linkami stałymi. Ale mimo wszystko trzeba bardzo ostrożnie podchodzić do stosowania każdego SWL. Nie jest to sposób lubiany przez wyszukiwarki i po wykryciu można dostać ban.

Jako wymianę linków czasem można traktować również dodawanie stron do katalogów. Niektóre katalogi wymagają umieszczenia linku zwrotnego na dodawanej stronie.

Niezależnie na który sposób wymiany linków się zdecydujemy, pamiętajmy, żeby unikać wymiany ze stronami o innej tematyce niż nasza, ze stronami pornograficznymi, farmami linków. Takie linki nie będą dla nas wartościowe. Zwracajmy również uwagę na to czy nasza partnerska strona stosuje etyczne metody pozycjonowania. A jeśli już znajdziemy partnerów chętnych do wymiany, pilnujmy by linki do naszej strony umieszczone na ich stronach miały atrybut follow.