Stopka to element znajdujący się na samym dole strony. Może mieć wiele zastosowań. Inaczej będzie wyglądała w przypadku oficjalnej strony firmowej, inaczej na prywatnej stronie a jeszcze inaczej na blogu czy sklepie internetowym. Należy jednak pamiętać, że stopka powinna być swym wyglądem dopasowana do wyglądu strony.

Jednym z najczęściej umieszczanych elementów w stopce oprócz informacji o autorze strony jest powtórzenie menu, które mieści się na górze strony. Często jest ono uzupełnione o dodatkowe elementy. Np. na stronach firmowych oprócz powtórzonego menu można w stopce znaleźć również odnośnik do podstrony Praca lub Kariera. W stopce warto również umieścić odnośnik przenoszący do góry strony. Ułatwi on poruszanie się użytkownikom po stronie.

Równie często w stopkach umieszczane są linki pozycjonujące. Chociaż mają one mniejszą wartość niż linki z góry strony to jednak warto w stopce umieszczać linki dla robotów. To też dobre miejsce na odnośnik do mapy strony czy linki partnerskie. Największą moc będzie miał link pierwszy od lewej.

W przypadku stron firmowych w stopce umieszcza się również nazwę i dane firmy, regulamin serwisu czy politykę prywatności. W sklepach internetowych w stopce można znaleźć np. informacje o sposobie zakupów, kosztach przesyłek.

Odkąd ogromną popularnością cieszą się serwisy społecznościowe twórcy stron internetowych w stopkach umieszczają także odnośniki np. do facebooka czy twittera. Czasem również mini galerie.

Trochę inne elementy spotyka się na blogach. Blogowe stopki często zawierają np. odnośniki do ostatnich artykułów komentarzy, archiwum.

Podejmując decyzję jakie elementy umieścić w stopce w pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę rodzaj i tematykę serwisu. Należy dokładnie przemyśleć co umieścimy w stopce. Na pewno nie ma sensu „upychać” tam wszystkich wymienionych w poradzie elementów, bo stopka będzie przypominała „śmietnik”. Należy też pamiętać, aby w stopce panował porządek. Jeśli umieszczamy tam dużo linków czy innych elementów to warto je uporządkować np. w kolumny.